تبلیغات
" جــنـــگ قـــلــــم جــنـــگ قـــلــــم - گذر از وادی حیرتی به نام مدرنیته ...

            
                                        
قالب وبلاگ
قالب وبلاگ
نشانه ی ما


صفحات جانبی
هم رزمان جنگ قلم
حمایت می کنیمــ...
 

جهت دریافت برنامه های رادیو افسران کلیک کنید

گذر از وادی حیرتی به نام مدرنیته

گذر از وادی حیرتی به نام مدرنیته

پیچ تاریخی، سندروم غربزدگی

در آستانه قرن بیست ویکم تفکر و فرهنگ غربی و مدرنیته (به معنای یک تفکر فلسفی) در بسیاری از وجوه به حد کمال و تمامیت خود رسیده بود ودر جهان سیطره و نفوذ یافته بود.در آن زمان در جامعه ای که به سمت سکولار شدن و غربی شدن پیش می رفت انقلابی رخ داد.اما نه یک انقلاب مارکسیستی یا انقلاب تجدد طلبان بلکه انقلابی که ریشه در یک دین الهی داشت.

این انقلاب با یک نگرش توحیدی و آگاهی از توانایی های دین اسلام به مبارزه با بت زمانه برخاست ،بتی که نه ازجنس سنگ و چوب بلکه از جنس فرهنگ،رسانه،هنر،سبک زندگی،جامعه شناسی،و… بود،و در واقع بتی از جنس اندیشه.امام خمینی که از همان ابتدا افقی بلندتر از یک انقلاب سیاسی برای انقلاب می دیدند،بت شکن زمانه خویش بودند و ابراهیم گون و تبر بر دوش به مبارزه با این بت مدرنیته پرداختند.
در روزگاری که حق و حقیقت در حجاب بود این خمینی کبیر بود که با دم مسیحایی خود ندای حق را در جهانِ یخ زده و بریده شده از معنویت گستراند.
مدرنیته ای که در قرن های هیجدهم ونوزدهم در اوج قدرت خود بود متکبرانه داعیه فراهم آوردن بهشت زمینی را برای بشر غربی داشت و می خواست که جهان را تصرف کند در اواخر قرن بیستم سخیفانه در برابر پیر جماران زانو میزند و جهانیان انگشت حیرت به دهان گرفتند و دیدند که وعده های مدرنیته و عصر روشنگری متحقق نشد،«مدینه فاضله» افلاطون،«مدینه خورشید» کامپاتلا «اتوپیا»ی تامس مور و«آتلانتیس جدید» فرانسیس بیکن برای بشر غربی ساخته نشد در عوض در مشرق زمین تمدنی شیعی بر اساس آموزه های یک دین الهی با یک انقلاب مردمی بوجود آمد که به کلی مخالف بنیان های تفکر غربی است.
اما رفقا چرا انقلاب اسلامی صرفا یک انقلاب سیاسی نیست؟مشکل انقلاب اسلامی با غرب (تفکر غربی) چیست؟ بنیان های تفکر غربی چیست که انقلاب با آن مخالف است؟
انقلاب اسلامی را نباید صرفا سیاسی تحلیل کرد وبا انقلاب هایی نظیر انقلاب فرانسه یا انقلاب های کمونیستی مقایسه کرد و هم سطح دانست. بواسطه اینکه ریشه در معارف اصیل شیعی دارد نه در حوایج و نفسانیات انسان ها. موکد این حرف جمله میشل فوکو نظریه پرداز پست مدرن فرانسوی است که درباره انقلاب می گوید:« زبان و شکل ومحتوای مذهبی انقلاب اسلامی ایران امری عرضی ،اتفاقی و تصادفی نیست بلکه در حقیقت این رهبری مذهبی بود که با تکیه بر موضع مقاوم و انتقادی سابقه دار در مکتب تشیع در برابر قدرت های سیاسی حاکم و نفوذ عمیق در دلهای ایرانیان توانست آنان را به قیام وادارد»
مشکل انقلاب اسلامی با غرب و مدرنیته بر سر این است که نگاه به عالم وآدم در فرهنگ مدرنیته و فرهنگ اسلامی متفاوت است .فرهنگ مدرنیته مغرور و استیلا طلب است وفرهنگ های دیگر را در خود هضم می کند ،جهان را جهان غربی میداند وتاریخ را تاریخ غربی.
این فرهنگ دارای اصولی است که تماماَ در تضاد با دین و دینداری است.مهمترین اصل مدرنیته اومانیسم است که به معنی انسان محوری به جای خدا محوری است،از اصول دیگر مدرنیته سکولاریسم (دنیوی شدن)است ،به تعبیری سکولاریسم ذات مدرنیته است .از ویژگی های دیگر مدرنیته می توان به نهلیسم(نیست انگاری)،علم زدگی، عقل گرایی، اشاره کرد. در حوزه تفکر سیاسی نیز ،دموکراسی تجلی تفکر مدرن است.اما اصلی ترین ویژگی که بیشتر نمود بیرونی پیدا کرده و باعث جذابیت تمدن مدرن شده است تکنولوژی مدرن است این ویژگی باعث شده که تمدن غربی در سایر جوامع نفوذ و استعمار فرهنگی کند.
غرب یک تاریخ است که دارای روح و ذات است ونه یک جغرافیای خاص و یا یک کشور .ذات فلسفه غرب بشر انگاری و خود بنیادیه انسانی است که خود را مالک همه چیز می بیند.برای شناخت غرب به این مفهوم یعنی غرب فراتر ازیک مکان جغرافیایی باید از شیفتگی ها و زرق و برق فریبنده تکنولوژی مدرن غربی خارج شویم تا با شناخت صحیح تمدن غربی به یک خود آگاهی تاریخی برسیم ، آنجاست که به غفلت خود و حجابی که فرهنگ غربی برایمان درست کرده است پی می بریم.
انقلاب اسلامی دربرهه ای از تاریخ که غفلت بیش از پیش جهانیان را فراگرفته بود به ما تلنگری زد ،حجاب ها برداشته شد و ما به غفلت خود پی بردیم. به برکت این حرکت روح های تشنه معرفت، از سرچشمه های زلال معرفت که از عالم بالا بر قلب امام خمینی (ره)می ریخت سیراب شدند.


طبقه بندی: جـنــــگ قـلــــــم ...، فرهنگی،
برچسب ها: مدرنیته، غرب، فرهنگ، انقلاب، غرب زدگی،
[ سه شنبه 27 خرداد 1393 ] [ 12:54 ] [ نامـــــــــیرا ]
.: Weblog Themes By Salehon.ir :.
درباره ما


پــیــر مــا گـفــت کـه جــــــنــــگ اســـت ...
قــــــــــــــلــــــــــــــــــم بــرداریـــد...
.
.
.
ای كــه مـرا خــوانـده ای
راه نـشـانــــم بـــده
.
.
.


منـتـظران بدانـنــد


اگه قرار است با آمدن آفـتـــاب بیدار شویم


نمـازمان قضـــاست...
.
.
.
خنـــک آن قمــار بازی که بباخــت هر چـه بـودش
بنــمانـد هـیـچـــش الا هــوس قـمـــار دیـگـر
.
.
.
ندهــد فرصــت گفتـــــار به محتـاج کریـــــــم
گوش این طائفه آواز گدا نشنیدست
.
.
.
مادر دو بخش دارد: «ما» و «در» ، و ما هر چه می کشیم از بخش دوم است…
.
.
.
صد واقعه چون دوم خرداد بسازید...ما چون 9دی منتظر حکم جهادیم
.
.
.
لا یــمـکــن الـفــــــرار مـــــن ...
" عــــــشـــق الــحـــســیــــــــن (ع) "
.
.
.
ﻭ ﺧــﺪﺍ ﺧﻮﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﯾﮏ ﻋﻤﺮ ﻧﺒﯿﻨﺪ ﯾﻌﻘــﻮﺏ
ﺷﻬــﺮ ﺑﯽ ﯾـــﺎﺭ ﻣﮕــﺮ ﺍﺭﺯﺵ ﺩﯾﺪﻥ ﺩﺍﺭﺩ ؟
.
.
.
"دانشجو مؤذن جامعه است، اگر خواب بماند نماز امت قضا می شود."
شهید بهشتی
.
.
.
حسین(علیه السلام) را هم اگر نمیشناسی
بشتاب!
که او تو را میشناسد ...ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


یـا علــی مـــدد


مدیر وبلاگ : صلصال

طراح قالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
******************************* *******************************