تبلیغات
" جــنـــگ قـــلــــم جــنـــگ قـــلــــم - "هالووین" و ارتباط آن با "ریشه‌های شیطان پرستی"

            
                                        
قالب وبلاگ
قالب وبلاگ
نشانه ی ما


صفحات جانبی
هم رزمان جنگ قلم
حمایت می کنیمــ...
 

جهت دریافت برنامه های رادیو افسران کلیک کنید

هر سال از غروب آخرین روز اكتبر (31 اكتبر) تا سحرگاه اول نوامبر، مراسم ویژه‌ای موسوم به "هالووین" (Halloween party) در برخی كشورهای غربی به ویژه ایالات متحده آمریكا برگزار می‌شود. برای اینكه از تمامی ابعاد و جنبه‌های مرموز این جشن مطلع شوید، با این گزارش همراه باشید.

*** پیشینه و قدمت

برگزاری جشن سنتی "هالووین" در آخرین شب ماه اكتبر، از دو هزار سال پیش در كشورهای غربی رواج داشته و بیان‌كننده اعتقاد گذشتگان به ارواح و جهان پس از مرگ است.

این مراسم را برای نخستین بار، سال‌ها پیش از میلاد مسیح (ع) قومی كاتولیك ساكن ایرلند و فرانسه اجرا كردند. افراد در آستانه سال جدید میلادی ( آنان نوامبر را به جای دسامبر آخرین ماه میلادی می‌دانستند)، همه آشنایان و دوستان به یاد ارواح مردگان، دور هم سر سفره‌ای جمع می‌شدند و با برپایی آتش، غذاهایشان را با یكدیگر تقسیم می‌كردند.

آنان بر این باور بودند كهدر این شب راه میان دو جهان باز می‌شود تا ارواح درگذشتگان‌شان نیز در جمعشان حاضر شوند و ارتزاق کنند؛ پس کسانی که با سخاوت بیشتری در این جشن شرکت می‌کردند، مورد شفاعت درگذشتگان نزد خداوند قرار گرفته و تا پایان آن سال از گزند بدی‌ها و بلاها در امان می‌ماندند.

رسم بر این بود كه پس از این دورهم جمع شدن، كشیش‌ها در شب زنده‌داری این شب، وقایع آینده را پیشگویی كرده و با نماز و دعا، ارواح مقدس را از جهنم به بهشت هدایت می‌كردند.

قرن‌ها گذشت و تاریخ سرزمین‌های غربی دستخوش جنگ‌ها و تحولاتی شد كه طی آن، عقاید و سنت‌های دین مسیحیت نیز دگرگون گردید.

در این میان، سنت "هالووین" نیز تغییر ماهیت داد و نه تنها شكل برپایی این مراسم، بلكه فلسفه آن هم رنگ و بوی دیگری گرفت:

کم‌کم «شب همه مقدسین» دیگر تنها متعلق به ارواح پاک نبود بلکه شیاطین، ارواح خبیثه، اجنّه و دیوها را نیز در این جشن حاضر می‌دانستند. از این رو برخی از مردم در جشن هالووین لباس‌های عجیب و ترسناک پوشیدند تا در برابر ارواح گناهکار ایستادگی کنند و به شکلی نمادین آنها را ترسانده و از میان خود برانند.

با وقوع مهاجرت‌ها از ایرلند به آمریكا و از آمریكا به سایر نقاط دنیا در قرن نوزدهم و بیستم، روی "مذهبی و قدسی" هالووین (All Hallows Day) رفته رفته جای خود را به روی "شیطانی" آن (All Saints Day) داد.

"جیمز فریزر" (James Frazar) منتقد و نژادشناس مذهبی در كتاب خود "شاخه زرین" هالووین را «جشنواره مردگان كافر با دستمایه‌هایی از مسیحیت» می‌خواند. وی همچنین ابراز تأسف می‌كند از اینكه در آستانه مقدس‌ترین مراسم كلیسا كه به تبرّك روحانیون مسیحی و یادبود درگذشتگان اختصاص دارد، شاهد چهره‌های شیطانی، ارواح خبیث و جادوگران هستیم.

*** ریشه‌های شیطان پرستی كم كم آشكار شدند

"آنتوان لاوی" (Anton Lavey) متولد ۱۹۳۰ مؤسس و کاهن اعظم کلیسای شیطان، نویسنده کتاب "انجیل شیطانی" و بنیان‌گذار شیطان‌پرستی لاوینی است.

وی در سال ۱۹۶۶ در حالی که سر خود را (به عنوان رسم آئین جدید) تراشیده بود، بنیان‌گذاری کلیسای شیطان را اعلام کرد، همان سال را سال اول "عهد شیطان" و خود را نیز کاهن اعظم کلیسای شیطان نامید. "لاوی" در کتاب انجیل شیطانی به بیان تعالیم کلیسای شیطان، آئین پرستش، رسوم و تشریفات دینی پرستش شیطان و... می‌پردازد و شیطان را فرمانروای زمین معرفی می‌كند.

جالب اینجاست كه روز مرگ "لاوی" با روز مراسم قدّیسین مسیح در قرون گذشته، كه اكنون به مراسم "هالووین" تغییرماهیت داده، مصادف شده است.

*** تمسخر تمام ادیان الهی و نمادهای مذهبی

اكنون ده‌ها سال است كه هالووین، به جشنی برای پرستش شیطان، مضحكه كردن دین و مورد اهانت قرار دادن راهبه‌های مسیحی تبدیل گردیده است.

بی‌قیدی تام جنسی، مصرف موادمخدر و افراط در مشروبات الكلی، از جمله ستون‌های شیطانی است كه "لاوی" برای اولین بار بنا نهاد.

 

نوع نگاه ضدّدینی و شیطان‌پرستانه جشن‌های "هالووین"، انزجار و مخالفت كلیسا، صاحبان ادیان گوناگون و اخلاق‌مداران را برانگیخته است. اسقف اعظم، "ولفگانگ هوبر" (Wolfgang Huber) رئیس شورای ایالتی كلیساهای پروتستان آلمان، ‌آداب و رسوم هالووین را "بسیار پوچ" دانسته و می‌گوید:

«هالووین، مثل ویروسی خطرناك از آمریكا آمد و به ما تحمیل شد. بعید می‌دانم كه به این زودی‌ها بتوان به این سرگرمی بی‌محتوا پایان داد.»

"لودویگ شیك" (Ludwig Schick) اسقف اعظم شهر بامبرگ آلمان درباره برگزاری جشن‌های هالووین به شیوه‌های امروزی، به پورتال خبری كاتولیك‌های جهان گفت:

«شیطان‌گرایی و ارتباط با جن و ارواح در هالووین، باعث نابودی ارزش‌ها می‌شود. ما نباید اجازه دهیم بی‌فرهنگی شیطانی، فرهنگ مسیحی‌مان را له كند. من از تمام خانواده‌ها، معلّمین مدارس، مسئولان تربیتی و مربیان مهدكودك‌ها می‌خواهم جلوی جشن‌های هالووینی را بگیرند. "جشن قدّیسین" از قرن‌ها پیش در مسیحیت ریشه داشته و قرار بوده پیام‌های مهمی مانند كرامت، جایگاه ابدی انسان، مرگ، رستاخیز و... را به هم‌كیشان ما انتقال دهد. این اعمال، از وحشت مرگ در دل‌های بشر می‌كاست اما تفكر هالووین، یك بسته شیطانی است كه نگاه نوستالژیك به این جشن را نابود كرده است.»

كلیسای كاتولیك در لهستان نیز با شیطانی خواندن هالووین، در سایت خود نوشت: «ترویج هالووین، جوانان را به فساد می‌كشاند. ابداع‌كننده شیطان‌پرستی مدرن، "آنتون لاوی" شب هالووین را بزرگترین جشن پرستش شیطان می‌دانست و ما باید نسبت به آداب شیطانی این جشن هوشیار باشیم.»

*** عناصر كلیدی و نمادهای رایج در هالووین از نگاه منتقدان

هرچند ممكن است "هالووین"، ظاهراً جشنی شاد، مهیّج و ترسناك به نظر بیاید اما در اصل، خرافات و جادو از عوامل كلیدی در فلسفه جشن‌های هالووین محسوب می‌شوند:

خون: در متون آنگلوساكسون، نوامبر، ماه خون ('Blod-monath') نامیده شده، ‌چون مردم در گذشته و در ماه "نوامبر" برای صرفه‌جویی در مصرف علوفه، مجبور می‌شدند چهارپایان بسیاری را ذبح كنند.

یكی از انواع لباس‌‌ها، گریم و لوازمی كه به طور معمول در جشن‌های هالووین استفاده می‌شوند، مرتبط با بیماران دارای مشكلات روحی است كه در این جشن منجر به استهزاء آنان می‌شود. این مسئله به ویژه در سال‌های اخیر سبب شده تا موج اعتراض و انتقاد از سوی افراد برجسته به راه بیفتد.

همه از تو فرار می‌كنند، از ترس لباس بیماران روانی!!!

 

تبلیغ هالووین در سایت خرید آمازون: "لباس‌های بخش دیوانگان: "Psycho Ward Costume"

روزنامه "زود دویچه سایتونگ" سپتامبر 2013 در گزارشی با عنوان «جشن با تمسخر بیماران» نوشت:

لباس‌هایی كه مختص نمایش بیماران روحی هستند، به طور زنجیروار و گسترده مورد اعتراض مشتریان، خانواده‌ها و سازمان‌های درمانی قرار گرفته‌اند كه در زمینه مداوای مشكلات و آسیب‌های روحی- روانی فعالیت دارند.

"آلستیر كمپ بل" (Alistair Campbell) سخنگوی سابق دولت انگلیس كه مدتی در گذشته به مشكل روحی مبتلا شده بود، گفت: «وقتی شركت‌های بزرگی مانند "Asda"، "Tesco" و "آمازون" چنین تبلیغات تمسخرآمیزی دارند، ‌این یعنی ما هنوز در دوران جهالت و تاریكی‌ها به سر می‌بریم.»

"استن كالیمور" (Stan Collymore) فوتبالیست مشهور كه مدتی دچار افسردگی شده بود، گفت: «شماها هنوز نمی‌دانید كه خیلی از آدمها برای فرار از همین تحقیرها و توهین‌ها دست به خودكشی می‌زنند؟»

حتی عده‌ای از اعضای انجمن‌های پزشكی و روانپزشكی اروپا (با مركزیت انگلیس) طی شكایتی خواستار توقف فروش این لباس‌ها و قرار دادن جریمه برای توهین‌كنندگان به بیماران روانشناختی در شب "هالووین" شدند.

*** كودكان و نوجوانان در جشن پرستش شیطان!

یكی از رسوم رایج در این شب، پوشاندن لباس‌هایی از پوست حیوانات و گریم‌هایی مانند جادوگران و هیولاها بر تن كودكان و نوجوانان است.

 

 

در عین حال، رسانه‌های تبلیغاتی همواره برای شناساندن "هالووین" به كودكان و زنده نگهداشتن این سنت شیطنت‌آمیز در میان جوانان دست به هیجان‌آفرینی‌های جذاب و گسترده‌ای می‌زنند. به طور مثال رسم "trick-or-treat" بدین معناست كه بچه‌ها با ظاهری كه گفته شد، گروهی به در خانه مردم می‌روند و از آن‌ها خوراكی یا هدیه می‌خواهند. اگر صاحبخانه از این هدیه خودداری كند مورد آزار و اذیت كودكان و نوجوانان قرار می‌گیرد.

"زیگرید كیكینگردر" (Sigrid Kickingereder) رئیس "مركز كاتولیك‌های جوان اتریش" (KJS) القای ترس‌های سهمگین هالووینی در كودكان را بسیار آسیب‌زننده خواند و 10 اكتبر 2013 در مصاحبه‌ای كه به مناسبت "هالووین پارتی" منتشر شد گفت:

«این مدل سرگرمی كه از آمریكا به كشور ما وارد شده، به قیمت آسیب به سلامت جسمی و روحی فرزندان ما تمام می‌شود. در این شب، داستان‌های ترسناك تعریف و فیلم‌های وحشتناك و مشمئزكننده تماشا می‌كنند، در حالی كه كودكان و نوجوانان هم در بین بزرگسالان هستند. مرز میان هیجان ترس با وحشت واقعی اغلب بسیار باریك است. به جای وحشت‌ها و تمسخرهایی كه در هالووین اتریش انجام می‌شود، باید به مرگ و برخورد مسئولانه با رستاخیز پرداخت. یعنی مثلاً پیشنهاد می‌شود كه والدین به همراه كودكان به آرامگاه‌ها بروند و درباره جهان پس از مرگ صحبت كنند.»

"كیكینگردر" ضمن مخالفت تند با رسم "نیمه‌شب كوبیدن در خانه‌ها برای گرفتن خوراكی"، گفت: «من از والدین می‌خواهم كه جلوی حمله فرزندانشان به دیگران را بگیرند و نگذارند آن‌ها بخاطر گرفتن شكلات و خوراكی با غریبه‌ها بحث و درگیری ایجاد كنند. این رفتار، با آموزش احترام به انسان‌ها در تناقض است.»

انجام بازی‌هایی كه آدمكشی، آشامیدن خون مقتول و مومیایی شدن را تمرین می‌دهد، یعنی كه نوجوانان به قیمت تزریق هیجان، به اعمال مشمئزكننده‌ای دست بزنند.

بسیاری معتقدند این قبیل جشن‌ها می‌تواند تأثیرات مخربی بر روح و روان كودك بگذارد. موضوع درگیر كردن ذهن خام كودك با خرافات و توهمات شیطانی، باعث شده تا در سال‌های اخیر روانشناسان تربیتی، نسبت به شركت دادن كودكان و نوجوانان در جشن‌های خشونت‌آمیز "هالووین" هشدار دهند.

*** نفوذ "هالووین‌گرایی" در عرصه هنر

هنر نقاشی و مجسمه‌سازی، تأثیرات بسیاری از فلسفه "هالووین" گرفته است.

اما بیش از همه در صنعت فیلمسازی، یكی از تم‌های اصلی در سینمای وحشت دنیا، "هالووین" است. اصلی‌ترین این فیلم‌ها "هالووین" ساخته «جان كارپنتر» در سال 1978 بود كه توانست طرفداران بسیاری را نیز به خود جذب كند. پس از این، تا سال 2004 حدود ده فیلم سینمایی كه موضوع اصلی‌شان جشن هالووین بود، به روی پرده رفت.

 

*** هالووین در كشورهای مختلف دنیا

امروزه گسترش فرهنگ آمریكایی در پیكره یك "جشن مذهبی" باعث تولد صنعت عظیم تجاری شده است. آمریكا در سال 2010 میلیاردها دلار و انگلیس، مبلغ 200 میلیون پوند برای خرید لوازم مورد نیاز جشن "هالووین" خرج كرده‌اند. آماری از این قبیل، باعث شده كه رابطه عجیبی میان جشن‌های "هالووین" با اقتصاد سرمایه‌داری برقرار شود.

اگرچه "هالووین" در بسیاری از كشورهای آمریكایی و اروپایی سابقه دیرینه‌ای دارد، اما در محافل علمی، روانشناسی تربیتی، فرهنگی و مخصوصاً مسیحی- مذهبی منتقدان فراوانی دارد.

روزنامه آلمانی "وست دویچه سایتونگ" با انتقاد شدید از تحریف رسوم قدیمی مسیحیت نوشت: «معنی واقعی ایام در مسیحیت، تغییر كرده است. مسیحیان پروتستان درصددند سنت "هالووین" را مخصوصاً برای نسل جوان، دوباره از نو احیاء كنند.»

در كشورهای اسپانیا، فرانسه، مكزیك و برزیل، گستردگی و عمق برگزاری این آداب و رسوم شیطان‌پرستانه، بیش از سایر نقاط است.

كشورهای معدودی نظیر ایرلند و اسكاتلند هم هستند كه "هالووین" در آن‌ها همچنانیکی از روزهای مذهبی و محترم به شمار می‌رود و با برگزاری این جشن کم‌کم به استقبال کریسمس و میلاد عیسی می‌روند.

گزارش از: طاهری/

لینک اصلی

 

.: Weblog Themes By Salehon.ir :.
درباره ما


پــیــر مــا گـفــت کـه جــــــنــــگ اســـت ...
قــــــــــــــلــــــــــــــــــم بــرداریـــد...
.
.
.
ای كــه مـرا خــوانـده ای
راه نـشـانــــم بـــده
.
.
.


منـتـظران بدانـنــد


اگه قرار است با آمدن آفـتـــاب بیدار شویم


نمـازمان قضـــاست...
.
.
.
خنـــک آن قمــار بازی که بباخــت هر چـه بـودش
بنــمانـد هـیـچـــش الا هــوس قـمـــار دیـگـر
.
.
.
ندهــد فرصــت گفتـــــار به محتـاج کریـــــــم
گوش این طائفه آواز گدا نشنیدست
.
.
.
مادر دو بخش دارد: «ما» و «در» ، و ما هر چه می کشیم از بخش دوم است…
.
.
.
صد واقعه چون دوم خرداد بسازید...ما چون 9دی منتظر حکم جهادیم
.
.
.
لا یــمـکــن الـفــــــرار مـــــن ...
" عــــــشـــق الــحـــســیــــــــن (ع) "
.
.
.
ﻭ ﺧــﺪﺍ ﺧﻮﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﯾﮏ ﻋﻤﺮ ﻧﺒﯿﻨﺪ ﯾﻌﻘــﻮﺏ
ﺷﻬــﺮ ﺑﯽ ﯾـــﺎﺭ ﻣﮕــﺮ ﺍﺭﺯﺵ ﺩﯾﺪﻥ ﺩﺍﺭﺩ ؟
.
.
.
"دانشجو مؤذن جامعه است، اگر خواب بماند نماز امت قضا می شود."
شهید بهشتی
.
.
.
حسین(علیه السلام) را هم اگر نمیشناسی
بشتاب!
که او تو را میشناسد ...ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


یـا علــی مـــدد


مدیر وبلاگ : صلصال

طراح قالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
******************************* *******************************